AMP Sayfaların Değerini Anlamak Önemli

Samet Özsüleyman 08 Eki 2016 SEO 983  0

Google, AMP Sayfalara önem vermeye başlayacağını belirtmişti.  Accelerated Mobile Pages olarak bilinen bu sayfa türleri kullanıcılara en hızlı web deneyimini yaşatırken webde kalma sürelerinin de artmasına neden oluyor.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Search Console üzerinde yer almakta ve tüm kontroller buradan gerçekleşebilmektedir. Türkiye’de bu konuya önem vermeyen siteler ben bu yazımı yazdıktan sonra ne kadar önemli olduğunu anlayacaklardır. Haber sitesi sahipleri zaten konunun önemini aldıkları hitler sayesinde görebilirler. WordPress tarzı hazır sitemlerde sadece eklenti ile bu sayfa türlerini yapabilmek mümkündür. İlerleyen haftalarda WordPress AMP eklentisi ve ayarları ile ilgili bir makale daha paylaşmayı düşünüyorum.

AMP üzerinden en fazla ziyaretçiyi çekebilecek siteler başlıca haber siteleri olmak üzere film, yemek tarifi ve video sayfaları gibi site bu sistemden çok iyi faydalanabilirler. AMP ile ilgili gelişmeler Google tarafından sürdürülmekte ve en iyi deneyim için çalışmalar devam etmektedir. Sitenizin her bölümünde bu sistemi uygulamanız da gerekmiyor.

AMP sayfaları arama sonuçlarında ampşeklinde gösterilmektedir. Kullanıcılar da bunun hızlı bir sayfa olduğunu görecek ve bu şekilde giriş yapabileceklerdir. Değerini ilerleyen aylarda görerek anlayacağınızın alatını bir kere daha çizmek isterim.

Mobil girişlerle ilgili yapılan araştırmalara göre kullanıcıların yüzde 40’ı bir sayfada 3 saniyeden fazla kalmıyor. Yani 4. saniyeden itibaren o kullanıcıları kaybediyorsunuz.

amp-googleAMP sayfaları SC’de böyle gözükmektedir.

AMP Tarayıcı Eklentisi

Google Chrome için kullanılabilen eklentiye buradan ulaşabilirsiniz. Yeşil renk size sayfada hata olmadığını, kırmızı renk ise hata olduğunu göstermektedir.

AMP Sıralamada Etki Ediyor Mu?

Bunun cevabı evet olabilir! Google, bundan sonra AMP sinyallerini olumlu bulacak ve bu sayfaları kullanan internet sitelerinini sıralamalarını daha üstlere taşıyacağını belirtmiştir. Https + AMP entegrasyonu bir site için artık çok önemli olacak.

AMP Sayfalar Search Console’a Ne Zaman Yansır?

WordPress kullanan sitelerde en fazla 2-3 gün içerisinde yansıdığını gördüm. Diğer CMS ve yazılımlarda en geç bir haftalık bir süreden bahsedilmektedir. John Mueller detaylı paylaşımına da göz atabilirsiniz. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar gelişimini sürdürmektedir, yani ilerleyen süreçte çok değişik sonuçlarla karşılaşabiliriz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
SEO ile ilgili yazılar yazmakta ve pazar araştırmalarıyla analizleriyle yakından ilgilenmektedir. Sıcak çikolatayı ve tarihi çok sevip, The Walking Dead izlemektedir. Daha fazla bilgiyi hakkımda sayfasında bulabilirsiniz.
2019 SEO İstatistikleri

2019’da Bilmeniz Gereken En Önemli SEO ve Dijital Pazarlama İstatistikleri

samet

Product Experts (PE) Etkinliği ve ABD Gezisi 😎

tc-google

Google TC Summit 2017 Dublin Etkinliği

haber-site-seo

Haber Sitesinde SEO Uzmanı Olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz: