AMP Sayfaların Değerini Anlamak Önemli

Samet 08 Eki 2016 SEO 348  0

Google, AMP Sayfalara önem vermeye başlayacağını belirtmişti.  Accelerated Mobile Pages olarak bilinen bu sayfa türleri kullanıcılara en hızlı web deneyimini yaşatırken webde kalma sürelerinin de artmasına neden oluyor.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Search Console üzerinde yer almakta ve tüm kontroller buradan gerçekleşebilmektedir. Türkiye’de bu konuya önem vermeyen siteler ben bu yazımı yazdıktan sonra ne kadar önemli olduğunu anlayacaklardır. Haber sitesi sahipleri zaten konunun önemini aldıkları hitler sayesinde görebilirler. WordPress tarzı hazır sitemlerde sadece eklenti ile bu sayfa türlerini yapabilmek mümkündür. İlerleyen haftalarda WordPress AMP eklentisi ve ayarları ile ilgili bir makale daha paylaşmayı düşünüyorum.

AMP üzerinden en fazla ziyaretçiyi çekebilecek siteler başlıca haber siteleri olmak üzere film, yemek tarifi ve video sayfaları gibi site bu sistemden çok iyi faydalanabilirler. AMP ile ilgili gelişmeler Google tarafından sürdürülmekte ve en iyi deneyim için çalışmalar devam etmektedir. Sitenizin her bölümünde bu sistemi uygulamanız da gerekmiyor.

AMP sayfaları arama sonuçlarında ampşeklinde gösterilmektedir. Kullanıcılar da bunun hızlı bir sayfa olduğunu görecek ve bu şekilde giriş yapabileceklerdir. Değerini ilerleyen aylarda görerek anlayacağınızın alatını bir kere daha çizmek isterim.

Mobil girişlerle ilgili yapılan araştırmalara göre kullanıcıların yüzde 40’ı bir sayfada 3 saniyeden fazla kalmıyor. Yani 4. saniyeden itibaren o kullanıcıları kaybediyorsunuz.

AMP Tarayıcı Eklentisi

Chrome için kullanılabilen eklentiye buradan ulaşabilirsiniz. Yeşil renk size sayfada hata olmadığını, kırmızı renk ise hata olduğunu göstermektedir.

AMP Sıralamada Etki Ediyor Mu?

Bunun cevabı kesinlikle evet! Google, bundan sonra AMP sinyallerini olumlu bulacak ve bu sayfaları kullanan internet sitelerinini sıralamalarını daha üstlere taşıyacağını belirtmiştir. Https + AMP entegrasyonu bir site için artık çok önemli olacak.

AMP sayfalar

Search Conbsole’a Ne Zaman Yansır?

WordPress kullanan sitelerde en fazla 2 gün içerisinde yansıdığını gördüm. Diğer CMS ve yazılımlarda en geç bir haftalık bir süreden bahsedilmektedir. Buradan detaylı paylaşıma da göz atabilirsiniz.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) gelişimini sürdürmektedir, yani ilerleyen süreçte çok değişik sonuçlarla karşılaşabiliriz. Sitenizde meydana gelen AMP hataları ile ilgili sorununuz olursa bana buradan bildirebilirsiniz, müsait zamanımda cevaplarım. Ayrıca AMP ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz Google Webmaster Forumunu takip etmenizi öneririm.

Etiketler:

Samet {Samet}

Selam ben Samet, blogun kurucusuyum. İstatistikçi ve SEO Uzmanıyım. Bu sitede sizlere başta SEO & Google News olmak üzere diğer birçok konuda bilgilendirici yazılar yazmaktayım. Dileyen kişiler istekler ve işin içinden çıkamadıkları durumları İletişim kısmından mail atabilirler.
seo-istatistik
SEO ve İstatistik Bilimi Arasındaki İlişki
Domainler Önceden Manuel İşlem Görmüş Olabilir
Manuel İşlem Sonrası İndex Sorunu
Tam Spam Cezası Kurtulma Yöntemleri (Canlı Yapıyoruz)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz: