Blogunuzu Acemi Sanmasınlar!

Samet 22 Eyl 2015 SEO 463  0

İnternet alemi bloglamaya başlayacak olanlar ve konuda kararsız olanlar için adete bir havuz niteliğinde üstelik bunları artık çok kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Ancak yeni bir blog açıyorsunuz herkesin sizi sözde acemi zannetmemesi için yapmanız gereken birkaç adım bulunmakta. Sizlere bunu birazdan anlatmaya çalışacağım. Aşağıdaki listede sizi acemilikten kurtaracak bazı şeylerin listesi vermeye çalıştım.

1.Profesyonel Alan Adı

Blog içinde öncelikle profesyonel bir alan adınızın olması gereklidir.Ayrıca profesyonel alan adınıza ek olarak site hızınız için en iyi çözümü sunan bir hosting firması ile çalışmanız sitenizin SEO açısından önemini arttıracaktır. Ayrıca hosting firmasının sunduğu ek özellikler ile sadece 3 dakika içerisinde FTP kurulumu olmaksızın Cpanele giriş yaparak hızlı bir şekilde WordPress kurabilirsiniz.Bu şekilde wordpress ile profesyonel bir tasarıma sahip olabilirsiniz.

Tüm bunların yanında;

siteadiniz.wordpress.com ya da siteadiniz.blogger.com ile de bloglamaya başalamanızda elbette bir sakınca yoktur. Hatta bunlar arasında başarılı olanlar illaki vardır; ama biz konu başlığımızdaki gibi amacımıza uygun hareket edelim.

2.Faviconsuz Olmaz!

Favicon bir sitenin adeta tanımlayıcısıdır. Tarayıcıların üst kısmında 16×16 boyutunda ufak bir resim dosyası şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

favicon

favicon

 

yeni bloglar adete bom boş bir beyaz kağıda benzer. Bunu logo ya da favicon ile en başta düzgün doldurursak ilerisi için de bize bir sorun çıkarmayacaktır. Favicon deyip geçmeyin belirttiğim üzere bu ufacık bir etken bile sizi profesyonel bir blog olma yolunda ilerletecektir. Bu işlemi yapmanız bile en fazla 3 dakikanızı alacaktır.

Favicon ekelemek ya da güncellemek için siteinizn FTP’sine bağlanarak public_html klasörüne 16×16 büyüklüğünde bir favicon.ico ya da herhangibir resim uzantısına sahip dosya ekleyebilirsiniz. Photoshop ile kendiniz çeşitli faviconlar oluşturabilirsiniz. Ancak bunu yapamayanlar içinde bir site mevcut. Favicon.cc üzerinden istediğiniz faviconları oluştabilir ve sitenizde kullanabilirsiniz.

3. Kalıcı Bağlantılar Kısmını Güncelleyin!

Permalink yapısı sitenizin URL yapısı ile ilgilidir. En fazla dikkat edilen konuların belkide en başında gelmektedir. SEO açısında oldukça önemlidir. WordPress sitesi olanlar için örnek verelim;

Default ayarlarda şu şekildedir kalıcı bağlantı ayarları; www.sametce.com/?p=12 gibi anlamsız bir URL yapısı ortaya çıkıyor. Arama motorları bu tip Link yapsına sahip siteleri hiç sevmez ve yükseltmez. Bizim bunu siteyi kurduktan hemen sonra aşağıdaki bilgilere göre güncellememiz çok daha iyi olacaktır.

kalıcı bağlantı ayarları wordpress

kalıcı bağlantı ayarları wordpress

Kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirmek için Ayarlar – Kalıcı Bağlantrılar’a tıklayıp resimdeki gibi yapmanzı gereklidir. Ekleyeceğiniz URL yapısı /%postname%/ olmalı.

 

4. Gereksiz Eklenti ve Widgetlerden Kurtulun

WordPress’in en iyi yanlarından birisi de çok geniş eklenti ve bileşen havuzuna sahip olmasıdır. Bu aslında hem iyi hemde kötü bir durumdur. Sitenize sürekli eklenti eklemek hostinginizi yavaşaltır ve sitenize girişlerde sıkıntılar yaşanabilir hatta CPU sorunu yüzünden belirli bir süre kapanabilir. Elbette eklenti ekleyin ama bu eklentilerin sayısını aşırı derecede arttırmayın.

5. RSS Counter Eklemeyin!

Yeni bir blogusunuz, takipçi sayınız belli bir, iki ya da sekiz… Sitenize de eğer RSS counter eklediyseniz  dışarında bakan birisi sitenin henüz takipçisi olmadığını anlayacaktır. Bu yüzden sizlere önerim en az 100 aboneniz oluNCa bu tip şeyleri temanızdan gösterin ilk aşamada asla göstermeyin!

6. Blogunuza Video Ekleyin

Yeni bir sitede kullanıcıları karşılamak için uygun bir yerde sitenizin bir karşılama videosu ekleyebilirsiniz. Bu şekilde kullanıcılar site hakkında olumlu düşüncelere sahip olacaklar ve kendilerini önemli hissedeceklerdir.

7. Yazılarınızı Gözden Geçirin

Blogunuza girdiğiniz yazıları düz yazı şekilde yazmayınız. Örneğin yazdığınız makalenin belli tarafları italik,renkli,kanlın ya da altı çizili gibi yapabilirsiniz. Bu okunabilirlik oranının yükselttiğinden sitede ziyaretçiler daha fazla kalacaktır. Ayrıca yazılarınıza Resim ekleyin özellikle de alt tagı mutlaka kullanın örnek isterseniz bu yazımı örnek olarak kendinize alabilirsiniz.

Normalde otur yaz desler oturup yazmadım geldiği zaman geliyor işte böyle.. Bundan sonra niche alanında özelliklerle elimden geldiğince bilgiler paylaşacağım arkadaşlar gerçekten beni takipte kalın 🙂

Samet {Samet}

Selam ben Samet, blogun kurucusuyum. İstatistikçi ve SEO Uzmanıyım. Bu sitede sizlere başta SEO & Google News olmak üzere diğer birçok konuda bilgilendirici yazılar yazmaktayım. Dileyen kişiler istekler ve işin içinden çıkamadıkları durumları İletişim kısmından mail atabilirler.
seo-istatistik
SEO ve İstatistik Bilimi Arasındaki İlişki
Domainler Önceden Manuel İşlem Görmüş Olabilir
Manuel İşlem Sonrası İndex Sorunu
AMP Sayfaların Değerini Anlamak Önemli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz: