E-Ticarette Analiz Yaparak Kazançlarınızı Arttırın

Samet Özsüleyman 20 Tem 2014 SEO 1.030  0

Merhaba arkadaşlar bir istatistikçi ve analizci olarak gerçek hayatta var olan analizi kesinlikle internet ortamında da kullanmamızda yarar vardır. Grafikleri okumanız ya da bir bilenden yardım istemeniz çok faydalı olacaktır.

Hemen konuya girmek gerekirse, mesela X ürünler satacaksınız. Tedarikçi buldunuz ya da kendiniz tedarikçiniz sıkıntı değil bunun için hemen kelimeyi bulup ta domain açmak host almak marifet değildir. Önce satmak istediğiniz ürünle ilgili araştırma yapmalısınız.

X ürünleri kim alır? İle ilgili düşünmeye başlamalısınız diyelim ki ben bu ürünün refli linkini kullanarak site açmaya karar verdim yapmam gereken şeyler nedir gelin beraber göz gezdirelim…

Acaba açacağım siteye kaç kişi girebilir?

Bunu belirlemek tamamen sizin elinizdedir; çünkü siteye ekleyeceğiniz makaleler ve içerdiği konuları genişleterek kişi sayınızı artırabilirsiniz. Yaptığınız Sosyal medya çalışmaları vs. gibi şeyler.Zaten re10 forumu üyeleri bu konuda bilgilidir 🙂 Tabi arama motorlarının ne yapacağı da belli olmaz.Bu konuya fazla değinmiyorum.

İstatistikleri nasıl kullanabilirim?

Arkadaşlar burası can alıcı noktadır. Sizin sitenizi kullananların kimler olduğu konusunda yardımcı olur. Sizlere google analiz servisini öneriyorum, belirli bir süre sonra mesela 1 ay gibi bir süre sonunda siteye girenlerin hangi yaş grubu, hangi ortamdan girdikleri, hangi ilden geldikleri gibi birçok detaya ulaşabilirsiniz bu da en önemli verimiz olacaktır. Çünkü kimlere hitap edeceğimizi bilmek işimize çok yarar sağlayacaktır.Şimdi sizlere grafikleri ve verileri nasıl analiz yapmanız gerektiğini anlatacacağım.

En önemli veriler;

Yaş,cinsiyet,İlgi alanları ve coğrafi konum

cinsiyet

Yukarıdaki grafiğe göre ziyaretçilerinizin hangi cinsiyetten olduklarını görebilirisiniz.Bu sayede ürünlerin en çok hangi cinsiyete hitap ettiğini öğrenebilir ve ona göre adımlar atabilirsiniz.Mesela E-mail atmayı planlıyorsunuz erkek oranı daha fazla olan bir list bulup yollayabilir ya da reklam araştırmalarında erkeklere yönelik daha çok reklam verebilirsiniz.

Tabi bu demek olmuyor ki kadınları unutun ama erkek oranı fazla olduğu için buna göre adım atabilirsiniz.Mesela kadınlar çok fazla giren bir site açsaydık en basit tasarımı biraz daha kadınlara yönelik yapardık pembeli falan 😀

Cinsiyet ile ilgili başka ne yapabiliriz?

-Mesela bir anket yaparsınız evlimisinz, bekarmısınz diye evlilere göre daha fazla ürün ya da azaltabilirsiniz. Buna göre stoklarınızı ayarlarsınız vs vs.

cografi-bolge

Bu sıralamada siteye giren kullanıcıların hangi ülkeden girdiklerini gösteriyor.Yani reklamlarımızı hangi ülkelere vermemizin bizim için daha avantajlı olduğunu belirtiyor.Size önerim burada daha da detaya inerek mesela Türkiye’deki illere göre siteye giren kullanıcılara bakarak bu yönde çalışmanız olacaktır.

Örneğin, Samsun’dan çok giren oluyorsa bu il ile ilgili sitelere reklam verebilirisinz.

**Diller kısmıda önemlidir örneğin Azerbaycan’dan ciddi bir trafik alıyorsanız o ülkedeki insanları sevindirecek bir sayfa ya da subdomain açmanız , ilgi göstermiş olduğunuzu belli etmeniz kullanıcı sitede tutacak ve arkadaşlarına da önerecektir bu tecrübeyle sabittir.

yaş

Yaş grupları çok önemli bir nokta , görmüş olduğunuz gibi sitemiz en çok 25-34 yaş aralığındaki kullanıcıları çekiyor.Yani reklam verirken yaş aralığını dar tutmamızı ve bu sayede dar alanda en etkili reklamı verimli bir biçimde vermemizi sağlayacaktır.

 

 

ilgi-alani

ilgi alanları da hedef kitleye doğru adımlarla gitmemizdeki bir diğer önemli yardımcı verimizdir.Bu veride %5.49 luk oranla spor/bireysel sporlar/koşu yürüyüş ü ilgi alanı olan kişilerin ürünümüze çok daha fazla rağbet ettikleri gözükmektedir.Diğer alanlarda şekilde gibi aşağıya doğru inmektedir.

Bana mali açıdan yararı nedir bu verilerin?

Bu veriler sayesinde gereksiz kişilerden, platformlardan kurtulmuş olacaksınız. Reklâmlarınız tam isabet sağlayacak ve nokta atışı yapmış olacaksınız. Kim istemez ki 500 tane bu işle ilgilenmeyen kişilere reklâm çıkacağına bu işle ilgilenen alaka duyan 100 kişiye reklâm çıkmasını… Ayrıca hangi Sosyal ortama ağırlık vermeniz gerektiği konusunda da yardımcı olur mesela twitterdan sizden 1 kişi bile ürün almamışsa reklâma rağmen twittera yüklenmemeniz maddi açıdan yarar size sağlayacaktır.

Peki ya ürünleri kaç kişi alır?

İşte sizin para kazanacağınızda yer burasıdır. E-ticarette 100 ziyarette 2 alım ideal bir oran olarak kabul edilmiştir. Ama tutup ta 50 kişide alabilir tabiî ki de illa 2 kişi alacak diye bir şey yok.Başımdan geçen olay 900klık sayfaya reklam verdim bağlantıya tıklayan 1100 kişi oldu 1 saatte ürünü 1100 kişiden 1 kişi aldı.Başka bir olayda Fake bir bayan profilinden paylaştım 1 kişi mesaj attı nasıl alacağım diye bu şekilde sattığımda oldu. 😀

Rapor Hazırlayın

Arkadaşlar çok kolay şekilde bunu yapın açın excelli gelen gider vs. yapın toplayın çarpın çıkarın mesela Temmuz 2017 Ürün Satış Raporları diye bir veri oluşturun ve kendinizi motive edin önümüzdeki ay daha fazla satacağım,şu ürünü daha fazla etkili şekilde kullanmalıyım diye… Ayrıca müşterilerinizin Mail adreslerinden tutun tüm bilgilerini kayıt edin gün gelecek bu veriler size lazım olacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
SEO ile ilgili yazılar yazmakta ve pazar araştırmalarıyla analizleriyle yakından ilgilenmektedir. Sıcak çikolatayı ve tarihi çok sevip, The Walking Dead izlemektedir. Daha fazla bilgiyi hakkımda sayfasında bulabilirsiniz.
samet

Product Experts (PE) Etkinliği ve ABD Gezisi 😎

tc-google

Google TC Summit 2017 Dublin Etkinliği

haber-site-seo

Haber Sitesinde SEO Uzmanı Olmak

seo-istatistik

SEO ve İstatistik Bilimi Arasındaki İlişki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz: