G-News Fact Check Özelliği Kullanıma Sunuldu

Samet 17 Eki 2016 Google News 277  0

Google, haberler deneyimini daha üst sıralama çıkarmak için Google News ekibi tarafından yep yeni özellik olan Fact Check özelliğini kullanıma sunduğunu açıkladı.

Ziyaretçiler news.google.com adresinde, genişletilmiş hikaye kutularında ve iOS ile Android sürümlerinde görebilecek. Birkaç hafta içerisinde tüm g-news sürümlerinde bu özellik kullanıma sunulurken şuan sadece Birleşik Krallık ve ABD sürümlerinde görebiliyoruz. Amaç verilen bilgilerin gerçekten doğru olup olmadığını kontrol etme olarak tanımlayabilirim.

Google Haber Müdürü Richard Gingras tarafından verilen bilgiye göre sistem 13 Ekim’den itibaren kullanıma sunulmuş durumda. Schema.org ClaimReview işaretlemesine uygun olarak algoritmanın işleyeceğini söyleyebilirim. Belirli kriterlere uyan siteler algoritma tarafından gösterilecektir. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere özellik şuan da kullanılabiliyor.

fact-check

 

Mobilde ise; (resim R. Gingras’tan alınmıştır)

fact check özelliği

Google Haberler bazı konuları dikkate alarak bu etiketi sağlayacağını belirtmiştir.  Fact Check ile ilgili resmi yazıyı belirttiğim linkte bulabileceksiniz. Bunlara kısaca göz atacak olursak;

Okuyucular tarafından belirli onaylar almış ve sonuçlanmış haber siteleri,

İçerik gerçekten makale gövdesinde bulunmalıdır,

Referans ve kaynak gösterimlerinde şeffaf olunmalıdır gibi detaylar bulunmaktadır. Ben bunları önümüzdeki süreçte daha detaylı anlatmaya çalışacağım.

Etiketler:

Samet {Samet}

Selam ben Samet, blogun kurucusuyum. İstatistikçi ve SEO Uzmanıyım. Bu sitede sizlere başta SEO & Google News olmak üzere diğer birçok konuda bilgilendirici yazılar yazmaktayım. Dileyen kişiler istekler ve işin içinden çıkamadıkları durumları İletişim kısmından mail atabilirler.
Newsten Silinme (Atılma) Olduğunu Unutmayın!
Dmoz Kayıtlı Olmak Newse Etki Eder Mi?
Online Eski Gazete Manşetlerini Okuyun
Subdomainle Google News Başvurusu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz: