google-news-basvuru-kayit

Kesin Onay Almak İçin Google News Başvuru Süreci

Samet Özsüleyman 22 Eki 2016 Google News 1.246  2

Google haberler dizini nedir sorusunun cevabını anlatmayı gerek duymuyorum; lakin kısaca özet geçecek olursam internet kullanıcılarının anlık haber ihtiyaçlarını tüketmek amacıyla Google’ın yıllar önce açtığı bir dizindir. Bu dizinde de elbette sadece kaliteli,  ilgili yönergeleri doğru uygulayan ve genel web kalite yönergelerine uyan siteler yer almaktadır.

 

Kullanıcıların %60’dan daha fazlası haber kaynakları bakımından G-Newse güveniyor. Kaynak: SEJ

Google News İçin Uygun Site Nasıl Olmalı?

Haber Formatında Yazılar

Yazdığınız haberler mutlaka haber formatında girilmelidir. Burada gazetecilik mezunu birinden ya da meslekle ilgili kişilerden yardım alabilirsiniz. Direkt olarak makale şeklinde haberler girmemelisiniz. Girdiğiniz haberler güncel olayları içermeli ve gündeme dair olmalıdır. Bu haberleri kimlerin yazdığı da açıkça belli olması faydalı olabilir. Köşe yazarlarınızın yazıları da köşe yazısı şeklinde olabilir.

haber-ornegiGayet güzelce yazılmış haber örneği.

Hangi İçerikler Newse Uygun Değil?

 • Tavsiye yazıların yer aldığı,
 • Nasıl yapılır makaleleri,
 • İş ilanları sayfaları,
 • Emlak ilanları,
 • Sadece hava tahminleri sunanlar,
 • Hisse senedi verileri sağlayan sayfalar genellikle dizine dâhil edilmez.

Orijinal Raporlamalar

G-News dizini için orijinal haberler sunulan makaleler daha değerlidir. Uzman olduğunuz konularda haberler ele almanız o alanda daha otoriter olduğunuzu gösterebilir. Yanlış ve yanıltıcı şekilde kullanıcılara bilgi vermek isteyen siteler dizine dahil edilmezler. Eğer bir haberi başka kaynaklardan topluyor ya da haberinizde başka sitelerden alıntılama yapıyorsanız dürüstçe atıfta bulunmanız iyi olacaktır. Haber ajansları (İHA, AA ve DHA) gibi buralarda da haber alabilirsiniz bunları da sitenizde aboneleri olduğunuz için kullanabilirsiniz; ama en kötü spot bölümünde değişiklik yapabilir ve manşetlerle süsleyebilirsiniz. Birebir kopyaladığınız yada haber değeri taşımayacak içerikleriniz varsa bunları noindex gibi tag ile ayırmanız veya Robots.txt ile taranmasını engellemelisiniz. Örneğin;

User-agent: Googlebot-News

Disallow: /toplama-iceriginiz

Künye ve İletişim Sayfaları

Künye ve iletişim gibi sayfalarınızı mutlaka oluşturmalısınız. Künye bölümünüzde sitenizdeki görevli editörden haber müdürüne kadar detaylı bilgileri sunmanız iyi olabilir. İletişim kısmında da size nasıl ulaşabileceklerini belirttiğiniz detaylı ulaşım bilgilerini sağlamalısınız. Telefon numaraları, fiziksel adres ve e-mail adreslerini de belirtmeyin unutmayın! 2017 ve 2018 gibi sonraki yıllarda başvuru sayfası değişiklilere açıktır.

news-kunyeRadikal’ın künyesinden örnek.

Dil Bilgisi

Doğru ve düzgün Türkçe kullanımına uygun olmak suretiyle haberler yazılmalıdır. Noktalama işaretlerinin yanı sıra imla kurallarına en ince ayrıntısına kadar hassasiyet göstermeniz arama motorları için de faydalı olacaktır.

Kullanıcı Deneyimi (UX/UI)

Sitenizde ziyaretçilere olabildiğince en iyi haber deneyimi sunmanız gerekmektedir. Bunun içinde pop-up ya da splash reklamların yanı sıra içeriğniizden daha fazla reklam kullanmamanız gerekli. İçerikle karıştırılmış reklamlar ya da sponsorlu içeriklerinizi başvuru öncesinde kontrol edebilirsiniz. UX’e dikkat etmeniz SEO çalışmanıza da katkı sağlayabilir.

Google Haberler Teknik Yönergeleri

Google haberler botları siteleri analiz etmek ve taramak için bazı teknik gereksinimlere ihtiyaç duyar. Teknik yönergelere bakacak olursak;

 • Haber URL’leriniz SEF link yapısına uygun olmalı ve benzersiz özellik taşımalıdır.
 • JS tabanlı siteler taranamaz (en azından şuanda!)
 • Yalnızca HTML formatında siteniz olmalı.
 • Canonical’de sıkıntı olmamalı.
 • Google Bot ve Google News botunu engelleyici komutlar Robots.txt’de bulunmamalıdır.
 • Google haberlere özel site haritası da kullanın (zorunlu değildir, kayıt öncesinde Search Console üzerinden yollasanız da hata verecektir. WordPress İçin news-stemap eklentisi)
 • PageSpeed skor puanınız en azından 70+ olmalı (mobil ve dekstop)
 • Mobil uyumlu yapıya sahip olmalısınız

Sponsorlu içerikleriniz ya da tanıtım yazılarınız varsa bunları ana içeriğinizden ayırmanız gerekmektedir!

News Keywords Kullanımı

Haberinizle alakalı doğru tanımlanan ve spam yaratmayacak şekilde kullanabileceğiniz Google news keywords meta tagı, arama sonuçlarında görünürlüğünüzü arttıran bir diğer etmenler arasında yer almaktadır. Belirttiğim özellikle buradan da bakabileceğiniz üzere yıllar önce hayat geçirilmiştir.

News keywords etiketi Google’a özel bir etiket olup bu meta etiketten çok iyi şekilde yararlanmaktadır. Anahtar kelimelerinizin alakalı olanları aşağıda göstereceğim şekilde kullanmanız siteniz açısından çok iyi olabileceğini söyleyebilirim. Elbette bu konuda abartıya gitmemelisinz; dediğim gibi bu normal standart taglardan biraz farklıdır.

Google News kullanımıMatt Cutts tarafından ilgili tag ile ilgili açıklama.

Örnek; Cumhuriyet Bayramı ile ilgili bir haber ekliyorsunuz, Google haberler botlarının o haberinizi daha iyi anlamasınız sağlamak için aşağıda vereceğim kodu kullanabilirsiniz;

<meta name=”news_keywords” content=”Cumhuriyet Bayramı, Kutlamalar,”>

tabiki bu örnekleri çoğaltabilirsiniz. Mesela haberiniz Ankara’da Cumhuriyet Bayramı Kutlandı şeklindeyse etiketlere virgül koyarak Ankara etiketini de ekleyebilirsiniz. İlk sırada kullandığınız ya da en sonda kullandığınız etiketlerin bir önem değeri bulunmamaktadır.

Büyük siteler için örnek isterseniz The Guardian’a bakabilirsiniz. Google news etiketi yalnızca haber kayıtlı siteler içindir bunu da belirteyim. Tabiki bu verdiğim bilgiyi uyguladığınız zaman haberleriniz en üstte çıkacak diye birşey de söylemiyorum 🙂

Wordpress İle Google Newse Başvurulur Mu?

Son zamanlarda WordPress haber teması ile google newse başvuru yapılır mı soruları almaya başladım. Size yazımın hemen baştan söyleyebilirim ki evet, başvurunuzu içtenlikle yapabilirsiniz.

Kimi özel yazılımlar elbette sitenin özgünlüğü iyi görünebilir; fakat bazı durumlarda sizin müdahale şansınız çok azdır. Ayrıca fiyat olarakta özel yazılım yerine wordpress tercih edebilirsiniz. İnanın o kadar güzel temalar var ki özel yazılımlardan çok daha profesyonel oluşturulmuş durumda. Öncelikle haber teması seçerken manşet yeri, kullanıcı odaklı, mobil uyumluluğu, sayfa hızı ve diğer tasarımsal açıdan ana hatlarıyla temaya bakmanız gerekli. İngilizce haber sitesi ya da baka dillerde newse site hazırlayanlar Türk temalarından daha değişik temalar elbette kullanabilirler onlarda konsept biraz daha farklı olabilir.

WordPress Haber Temaları

Şimdi oradaki temaları burada tek tek ekleyip sizleri sıkmak istemem yarıca boşa onların reklamını da yapmak istemiyorum dileyenler buradaki bağlantı ile ücretli bir şekilde haber temasını satın alabilirler. Ücretsiz haber teması almanızı ise önermem. İllaki bir yerlere link gömmüşlerdir o kadar emek vereceksiniz gerek yok, üç kuruş fazla verin sizin olsun. Hemen belirteyim hiçbiriyle bir bağlantım yoktur. Tamamen bilgi vermek amacıyla veriyorum temaları ve yapımcılarını bağlantım yok hiçbir şekilde. Fiyatlar şuan baktığımdır belki sonra değiştirirler. Paranız varsa elbette en iyilerini alın derim ancak yoksa 100 ve 50’lik temaları tercihleriniz arasına koyabilirsiniz.

Geçmişi Olan Domainle News Başvurusu

Google haberler ekibi elbette daha yaşlı alan adlarına iyi bakmaktadır. Aklınıza gelebilir o zaman gideyim haber domaini alayım (Drop Domain) başvurayım o zaman girerim diye. Hemen belirteyim alan adınız isterse 10 yıllık olsun gerekli alt yapı ve şartları sağlamıyorsa sonuç hüsran olacaktır.

Kimi alan adları var ki henüz 1 aylık ve news kayıdı alabiliyor. Alan adın yaşının etkisi yok diyemem; ancak haber kalitenizin yanında yüzde 4-5 seviyelerindedir yani öyle açıklayayım. Elbette o domaine yeni domaine yaptığınız gibi içerik girişi yaptığınız zaman (elbette kaliteli) başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali de artacaktır. Düzenli içeriğin tekrardan önemli olduğunu belirteyim. Anlamlı domainleri de tercih edebilirsiniz.

Subdomain İle Google News Başvurusu

Subdomain google news başvurusu özellikle büyük sayılabilecek haber siteleri tarafından uygulanmakta olup ülkemizde örnekleri de çoktur.

Eğer siz de subdomain ile news başvurusunda bulunmak istiyorsanız gerçekten çok kaliteli içerik üretmeniz gerekmektedir. Google haberler ekibi subdomain başvurularını da aynı domain gibi değerlendirmekte olup ana domaine göre biraz daha zor onaylandığını tecrübelerimle söyleyebilirim.

subdomain ile news başvuruYeni Şafak’ın örneği.

Tasarımlar aynı olabilir mi evet ama birkaç ufak değişiklik yapabilirsiniz. Künyesi değişik olabilir, tasarımsal anlamda ufak düzenlemeler yapabilirsiniz.

Ekip Arkadaşlarınız Önemli

Google haberler hizmetine kayıt olma/başvuru aşamasında ve sonrasında eğer ki bir ekibiniz yoksa site ömrü ve kazancınız sınırlı sayıda olacaktır.

Bence bu iş için en az 3 kişiyle beraber çalışarsanız başarı minimum düzeyde gelebilir. Sitenizde belirli bir döngü olmalıdır. Haberler sadece sabah ya da gece eklenmemelidir. Günlük olaylar takip edilmeli ve ilk haberleri girmeniz siteniz için iyi olacaktır.

Sizinle iyi çalışacak kişileri bulun. Akraba olmasına da gerek yoktur. Bu işe adım attığınız da zaten işi yapabilecek kişilerin ne kadar az olduğunu anlayacaksınızdır. Güvenebileceğiniz kişileri seçin. Sitenizi kendi sitesi gibi gören kişilerle çalışmanız ve onları tatmin edecek ücret ya da bunun yanında küçük sürprizler yapmanız işinizi büyütmek için son derece önemlidir. Eğer büyümek istiyorsanız düzenli çalışacak bir ekibiniz var artık ev dışına çıkarak kurumsal bir aşamaya geçme sürecine başlamalısınız. Bayan editörler genellikle magazin kategorisinde size büyük katkı sağlayabilir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler bu işleri yapamayabiliyor. O yüzden kişileri mülakat ederken o şahısın bu işi kavrayıp kavramayacağı hakkında ufak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu işi ben çok iyi yapıyorum da diyemezsiniz. Sabır bu işte en büyük anahtardır. Ülkenin en büyük haber sitesinde çalışan amatör bir editör sizin özenle hazırladığınız haberi geride bırakıp üst sıralara çıkabilir. Bu durumda pes edilmemelidir; çünkü o site yılların sitesi ve sizin neredeyse 10 katınız şeklinde siteye haberler giriliyor. Hep ileriyi düşünün, yarını düşünmeden adım atmayın!

Sahte/Yalan Haber Yapmayın!

Kimi site sahipleri/editörler Google’ı kandırabileceğini zannedip haberlerde bazı kelimeleri eş anlamlıları ile değiştirerek ya da var olan bilgiyi yanlış kullanıcıya sunarak katma değeri düşük içerik sunmaya çalışmaktadır.

Sizler site sahibi olsanız da editörlerinizin yaptıkları paylaşımlardan sorumlusunuzdur. Bu olay yüzünden siteniz er ya da geç ceza görecektir. O yüzden yaptıklarım anlaşılmaz gibi bir yanılgıya düşmeyin. News kayıtlı haber sitelerinde de bu durum son zamanlarda oldukça fazla görülmeye başlandı, hatta bazılarında 100 bin index olunca ayıkla pirincin taşını!

Bu olayı şu örnekle açıklayayım;

Gerçek Haber Örneği:

Dolar bugün 3 lira seviyesini gördükten sonra 2,97 TL’ye kadar düşüş gösterdi.

Yanlış/Yalan/Spin Haber Örneği:

Dolar bugün 4 lira seviyesini ulaştıktan sonra 2,10 TL’ye kadar düştü.

Şimdi burada güya özgün haber oluşturduğunu sanan bir takım kişiler olabilir; ancak siz kullanıcıyı aldatıyorsunuz haber neyse onu vermelisiniz. Gerçekten bu tip sorunlar yüzünden manuel işlem siteniz görebilir, manuel işleme girdikten sonra da bu tür haberler yüzünden çıkmayabilir.

G-News’ten Para Kazanabilir miyim?

News kaydını almak için haber eklenmesi ve diğer giderler sitenizi hazırlama aşamasında elinizden gidecek olan zaman ve paradır. Bu kadar zaman ayırıp, adwordse reklam verip ve diğer çalışmaları news için yatırım yaptığınız siteye yapabilirsiniz; lakin sonuç elbette olumsuz olabilmektedir buna da hazırlıklı olmalısınız.

Varsayalım ki news kayıtlı bir siteniz oldu ya da satın aldınız hiç fark etmiyor. Bu siteyi öncelikle hitlendirmeniz ve sabit kitle oluşturmanız gerekiyor.

Tabiki en başta paranın kokusuna aldanıp “XX İndir, İzle, APK Yükle, onu bunu yükle vb.” tarzından haber girişlerini yaptığınızda da Google amca Search Console’a manuel işlemi de bırakıverecektir. Bunları yapmazsanız hitte alamayacağınızı düşünüyorsunuz öyle değil mi? Bu yüzden news kayıtlı sitelerde kazanç hitle doğru orantılıdır yani hitiniz iyiyse kazancınız da iyi olacaktır. He tabi farklı sektörlerde farklı kurumlardan reklam alırsanız bu durum farklıdır. Zengin bir sektöre hitap ediyorsunuzdur adsense kullanmayıp banner reklam tarzında işlemleri de yapabilirsiniz.

satilik-news-sitelerNews kayıtlı sitelerin satılma sıklığı 🙂 bu kadar para kazansalar sizce satarlar mı?

Yani;

Tanıtım yazısı aldıysanız (ki para kazanmak için alıyorsunuz, bunu sizler önermem) bunların manuel işlemden çıkmak için silinmesi, linklerin kaldırılması (footer linki unutun!), haftalarca sitenin hit kaybı yaşaması gibi şeyler yaşayabileceğiniz de unutmayın. İnanın bu işin bir de psikolojik boyutu var. Yaşadığım için biliyorum.

İnanın niche bir site açın atıyorum “pil markaları” newse verdiğiniz emekten daha az emek verip daha fazla kazanabilir ve bu süreçte pil markaları ile ilgili kendinize kazanç networku oluşturabilirsiniz.

İşe bir de şu boyuttan bakın. Siz birkaç kişilik bir ekipsiniz belki de tek! Yarın kayıt alıp Hürriyet ve Milliyet gibi yılların sitelerini geçip ya da onlarla yarışıp gerçekten hele şu zamanda iyi para kazanabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?

News işi sabır işidir, eğer sabrınız yoksa üzülen siz olursunuz!

News Başvurusu

Yukarıda sizlere açıkladığım tüm işlemleri detaylıca siteniz bazında analiz ettikten sonra Haberler Yayıncı Merkezi‘ne giriş yaparak başvurunuzu gönderebilirsiniz. Başvuru yapacağınız siteyi burada göremiyorsanız Search Console’a bağlanarak mülk doğrulaması yapmanız gereklidir. Haber sitenizin başvuru ekranı açıksa “Haberler dizinine eklenme isteğinde bulunun” şeklinde buton görürsünüz.

G-News Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalı?

Başvuru formunda 1.000 karakterlik kısma siteniz ile ilgili açıklama girebilirsiniz, tamamen sizin görüşünüze bağlı nasıl dolduracağınız. Ardından site adresiniz http & https dikkat edin, Kaynak Adı  bölümüne “Xxx Haber” tarzında bir şey yazabilirsiniz. Sizin resmi kaynak adınız bu olacak ve sonuçlarda burada yazdığınız kısım gözükecek.

google-news-basvuru-ekraniGoogle Haberler başvuru ekranı.

Sitenizin kategorisini de belirlemeniz başvurunuz için oldukça kritik noktalardan. Yer alan etiketlerin neler olduğunu burada yer alıyor, sizin için en uygun olan/olanları işaretleyebilirsiniz. Ücretli Abonelik vb. kategorilerin detayları olduğunu aklınızdan çıkartmayın!

news-kategoriHangi kategori sitenizle uyumlu düşünün.

Kategorilerinizi de aşağıdaki kısıma gireceksiniz, burada istediğiniz kategorileri yazabilirsiniz. Kabul olduktan sonra dilediğiniz gibi ekleme ya da çıkartma işlemi yapılabilmektedir.

news-etiketler“Siyaset” kategoriniz varsa burada “Siyaset” seçmeniz doğru olacaktır.

Formun doldurulması le ilgili resmi Google videosunu da sizlerle paylaşayım;

Google News başvuru sürecinde ilk adımı gerekli formu doldurduktan sonra yayıncı merkezinde yer alan “Eklenme İsteği Gönderildi” adlı yer ile başlıyor diyebiliriz. Tabi bundan aylar önce yüzdelik bir kısımda orada yer alıyordu. Örneğin; yüzde 20, 40, 60 ve 80 (İngilizce için) yer almaktaydı ve sonradan bu sistem değiştirildi.

Bu yazıyı yazdığım tarihte başta olmak üzere artık News başvuruları en geç bir hafta içerisinde onaylanıyor diyebilirim. Hatta 4 saat içerisinde bile cevap gelen başvurular olduğunu bizzat gördüm ve yaşadım. Eklenme isteği gönderildikten sonra sitenizi boş bırakmamanız önemlidir. Yani biraz daha performansınızı arttırarak haberleri girebilirsiniz. Bu süreç içerisinde siteniz editör tarafından bakılacağından boşlamamanız onca emeğinizin boşa gitmemesi için önemlidir. Tabi başvuru yoğunluğu ya da diğer belirtilmeyen Google kaynaklı sorunlar yüzünden 15 güne kadar bekleme sürelerinin de olabileceğini belirtmekte fayda görüyorum.

Eklenme İsteği Gönderildi yazısıEklenme İsteği Gönderildi yazısı

Ayrıca çok beklemeniz sitenizin kabul ya da red cevabı anlamına taşımamalıdır. Tabiki partnerdash’da eller tetikte beklerken ve gözler F5 yapıp tarayıcıya baktığınızdaki anı hissedebiliyorum :=)

 

Google News Kayıtlı Sitelerin Yaptıkları Hatalar

Google News Kayıtlı siteler en çok trafik çekme amaçlı haberler niteliği taşımayan makaleleri açtıkları andan itibaren topun ağzına geliyorlar diyebilirim.  Fazla etiket kullanımı, haber başlığı ile içerikle ve ücretli link alım satımları da işin tuzu biberi oluyor. Siz haber sitesiniz haberiniz açın geçin “XXX İndir” haberi açmak sizce mantıklı mı? Özgün haber ile düzgün haberi ve trafik çekme amaçlı haberleri ayırt etmelisiniz.

Google News Büyük Sitelere Ayrıcalık Tanıyor Mu?

Google, eğer bir site ceza alacak hareket yapmışsa affetmez! (He size tam spam verir atıyorum Fanatik’e kısmi filtre cezası) Bu yazıyı yazdığım gün acunn.com manuel işlem gördü. Yani birisine ayrıcalık söz konusu bile olamaz.

Newsten Silinme (Atılma) Olduğunu Unutmayın!

Google Newsten Neden Silinirsiniz?

 • Manuel İşlem görebilecek tarzda kalitesiz içerikler üretilmesi,
 • Domaininizi amacı dışında kullanımı,
 • Alınan backlinklerin politikaları çiğnemesi,
 • Çok fazla yapay bağlantı alınıp-verilmesi,
 • Site geneli itibariyle trafik elde etmek amacıyla hizmet veriyor olması,
 • Kısa süre içerisinde çok fazla manuel işlem görülmesi,
 • Uzun zamandır güncellenmiyor olması,
 • Ve bazı bilinmeyen faktörler yer almaktadır.

Google haberler kalite yönergelerini ihlal edenler manuel işlem görmeseler bile news dizininden belli şartlar altında çıkartılabilmektedir. Manuel işlem görüp news dizininden silinmeler de meydana gelebilmektedir. Silinme zaten anlayacağınız üzere gerçekten çok ciddi bir olay olup gerçekten silinmeyi haketmişsinizdir. Türkiye’de de elbette bu işleme maruz kalanlar olmuştur.

Google İle Oynamayın!

Manuel işlemi göze alıyorsanız ve sadece manuel işlem görüp silinmem diyorsanız bu makalemi aklınzıa getirebilirsiniz. Partnerdash bölümünde sitenizin yanında site reddedildi yazısını görebilirsiniz. Kurallar gayet açık, net belli. Siz Google’a oynarsanız o da sizinle oynar :=)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
SEO ile ilgili yazılar yazmakta ve pazar araştırmalarıyla analizleriyle yakından ilgilenmektedir. Sıcak çikolatayı ve tarihi çok sevip, The Walking Dead izlemektedir. Daha fazla bilgiyi hakkımda sayfasında bulabilirsiniz.

Online Eski Gazete Manşetlerini Okuyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz: