Lokasyon SEO ve Önemi

Samet 21 Ara 2012 SEO 319  0

“Google Webmaster Tools” ‘da sitemizi lokasyonunu hangi ülkeye , bölgeye göre belirlemek istiyorsak ayarlamalarını değiştiriyoruz böylece o ülkeden ziyaretçi çekmeye başlıyoruz.

Lokasyon harici dikkat etmemiz gereken başka özellikleri ele alacak olursak ;

– Sitemizin karakter ayarları ( charset ) yine hangi dili kullanıyorsak o yönde olmalıdır. ( Örneğin Türkiye İçin : ISO )

– Almış olduğumuz backlinkler yine hangi ülkede veya hangi dilde olduğu sıralamanızı etkileyecek faktörlerden bir tanesidir.

Bu tarz maddeleri ilerleyen yazılarda tek tek açıp anlatmaya çalışacağım. Bu tarz şeylerin olduğunu da bilip ilerleyen dönemlerde yapmış olduğunuz çalışmaları olumsuz etkilememesi için paylaşmak istedim.

Sizden gelen sorular ve yanıtları ;

– Sunucum  ……. firmasında. Türkiye bazlı çalışıyorum sunucumu  Türkiye lokasyonlu bir firmaya taşımam mı gerekir ? 

Türkiye bazlı çalışma yapıyorsanız evet bu gereklidir. Ancak yazıda söylemiş olduğumuz “ Google Webmaster Tools ” sizin için bir çözüm olabilir. Daha önce dediğim gibi deneme yapmadığım için sonuçlarını çok net bilemiyorum. İnşallah ilerleyen günlerde deneme yaparak bu yazıda sonuçlarını paylaşmaya çalışacağım.

– WordPress sitemi ingilizce olarak kurmuştum, Türkçe mi çevirmem gerekiyor ?

Açıkcası sıralamayı etkilediğini düşünüyorum, charset ayalarını değiştirerek güzel bir deneme yapabilirsiniz. Bir sitemde bu tarz bir değişiklikle ciddi anlamda hit kazanmıştım.

Etiketler:

Samet {Samet}

Selam ben Samet, blogun kurucusuyum. İstatistikçi ve SEO Uzmanıyım. Bu sitede sizlere başta SEO & Google News olmak üzere diğer birçok konuda bilgilendirici yazılar yazmaktayım. Dileyen kişiler istekler ve işin içinden çıkamadıkları durumları İletişim kısmından mail atabilirler.
seo-istatistik
SEO ve İstatistik Bilimi Arasındaki İlişki
Domainler Önceden Manuel İşlem Görmüş Olabilir
Manuel İşlem Sonrası İndex Sorunu
AMP Sayfaların Değerini Anlamak Önemli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz: