Manuel İşlem Sonrası İndex Sorunu

Samet 16 Eki 2016 SEO 384  0

Manuel işlem sonrasında bazı sitelerde index sorunu yaşanabiliyor. Bu durum geçici olabileceği gibi bir takım hatalardan kaynaklı da webmasterın başına gelebilmektedir.

Öncelikle sizi manuel işlemden çıktığınızdan dolayı tebrik etmek isterim. Bu sorun her durumda meydana gelmiyor yani bazıları böyle bir olayın farkın bile olmayabiliyor. Manuel işlem cezasından kurtulduğunuz zaman size mail yoluyla ya da Search Console üzerinden onaylandı maili gelmektedir. Bundan sonra dizine eklenecek sayfalarınız Google Bot’a bağlı olarak eklenmektedir. Bu bazı durumlardan hemen 3-5 saat içerisinde olurken bazı durumlarda 48 saati bulabilmektedir.

Hala İndex Alamadıysanız Ne Yapmalısınız?

Öncelikle özgün bir içerik girişi yapın sitenize ve bunu Google gibi getir aracı yardımıyla indexletin. Aynı içeriği Twitter, Google+ ve Facebook gibi sosyal ağlarda paylaşın.

Search Console’da “URL kaldır” aracını kullandınız mı onu kontrol edin.

Meta taglar arasında noindex vb. kodlama yapılmadığından emin olun.

Robost.txt’de engellenen botlar olabilir.

Site haritalarınız yeniden göndermeyi deniyebilirsiniz.

url kaldır

Siteniz 2. Kez Manuel İşleme Girmiş Olabilir!

Bunu söylemek istemezdim ama maalesef böyle bir durum yüzünden indexleriniz gelip bir anda yol olabilir. Bu durum genellikle acele bir şekilde tekrar kalite yönergelerini ihlal etmek ya da komple site değiştirildiği durumlarda karşımıza çıkan bir durum olabilmektedir.

Manuel Web Spam İşlemi Bulunamadı Yazıyor Ama Olmuyor?

Evet, SC’de böyle bir durum oldu (başıma da geldi zaten) Manuel web spam işlemi yok ancak site index almıyor, eski indexleri de gelmiyor. Bu durumda siteniz sanıyorumki tekrar manuel işlem görmüştür. Ertesi gün acı mail elinize ulaşır. Tabi son iki açtığım başlık çok nadir görülen olaylardır.

Etiketler:

Samet {Samet}

Selam ben Samet, blogun kurucusuyum. İstatistikçi ve SEO Uzmanıyım. Bu sitede sizlere başta SEO & Google News olmak üzere diğer birçok konuda bilgilendirici yazılar yazmaktayım. Dileyen kişiler istekler ve işin içinden çıkamadıkları durumları İletişim kısmından mail atabilirler.
seo-istatistik
SEO ve İstatistik Bilimi Arasındaki İlişki
Domainler Önceden Manuel İşlem Görmüş Olabilir
AMP Sayfaların Değerini Anlamak Önemli
Tam Spam Cezası Kurtulma Yöntemleri (Canlı Yapıyoruz)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz: