Online Eski Gazete Manşetlerini Okuyun

Samet 27 Eki 2016 Google News 402  0

Bazen eski gazete ve dergileri tarihsel açıdan okumak isteriz öyle değil mi? Kritik olaylar ya da bizler için önemli olan anları o zamanın açısıyla bakmak isteyebiliriz. Ben de sizlere bazı gazete ve dergilerin hala çevrimiçi ortamda erişilebilir olduğunu göstermek istiyorum.

İnternet hayatımıza girdiğinden beri her şey bir tık uzağımızda, sanki sehpanın üzerinde duruyor gibi gazetelere bir tuşla ulaşabiliyorsunuz.

Online Eski Gazeteleri Okuyun

Ankara Üniversitesi: Türkiye’deki nadir gazete arşivlerinin yer aldığı site olarak gördüm. Milliyet gibi siteler ücret karşılığında sayfaları verebiliyor. Özellikle 1. dünya savaşı ve dönemi hakkında çokça bilgiyi alabileceğinizi düşünüyorum.

Trove: Avustralya Ulusal Kütüphane sitesinden herkes ücretsiz olarak çevrimiçi arşivlenen gazetelerin bir bölümün okuyabilmektedir. Neredeyse tüm gazeteler taranmıştır ve ister tarayıcı üzerinden isterseniz de PDF olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

ABD Kongre Kütüphanesi: Bu sitede 1780 ila 1922 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan tarihi gazetelerin PDF olarak depolanmış hali bulunmaktadır. Buradaki gazeteler hala daha çok değerli bir kaynaktır. Ayrıca yanılmıyorsam 1690 yılında kalma bir gazetede var mıydı öyle bir şeydi.

The Oden Times: Eğer tarihsel olaylar hakkında özellikle de popüler tarihle ilgiliyse bakmak için iyi bir yer olabilir. Doğum ve ölüm ilanları, bazı bilgiler gibi şeyler sitede bulunuyor. İçeriğin ücretsiz olduğunu biliyorum ve 1788 ila 1920 yılları arasını kapsıyor.

İngiltere Kütüphanesi: 1700 ve 1800’lü yıllarda İngiltere, İrlanda ve İskoçya’da meydana gelen gelişmeleri konu alan gazetelerin arşivini tutan bir site. Bu çevrimiçi kütüphaneye erişmek için 48 saatliğine 6,95£ ödemeniz gerekiyor. Ayrıca ilgili gazeteleri PDF olarakta indirebiliyorsunuz.

Google Haberler: Bu servise giriş yaparak Türkiye ve dünya başta olmak üzere önde gelen ve kaliteli birçok gazetenin web sitelerinin oluşturduğu kısımları arayabilir ve istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Kolay okunması için haberler kümeleme şeklinde belirtilmekte ve güncel haberler de bunların üzerine ek olarak sürekli eklenmektedir. Ücretsiz bir şekilde eski gazete arşivlerine arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Google Kitaplar: Bir derginin eski sürümünü arıyorsanız, Google Kitaplar bunu bulmak için en iyi yerlerden birisidir.  Bu dergiler taranarak aranabilir ve Google üzerinden ilgili arabirimlerin de yardımıyla çevrimiçi okunabilir. Onlarca yıl önce çıkarılan dergiler ve başlangıçtaki hali gibi önünüzde yer alabilir. Kapaklar hatta içerisinde yer alan reklamlar bile ilgili sayfalarda yer alabilmektedir.

Etiketler:

Samet {Samet}

Selam ben Samet, blogun kurucusuyum. İstatistikçi ve SEO Uzmanıyım. Bu sitede sizlere başta SEO & Google News olmak üzere diğer birçok konuda bilgilendirici yazılar yazmaktayım. Dileyen kişiler istekler ve işin içinden çıkamadıkları durumları İletişim kısmından mail atabilirler.
Newsten Silinme (Atılma) Olduğunu Unutmayın!
Dmoz Kayıtlı Olmak Newse Etki Eder Mi?
Subdomainle Google News Başvurusu
Geçmişi Olan Domainle News Başvurusu

“Online Eski Gazete Manşetlerini Okuyun” üzerine 1 yorum

  1. Samet hocam, bu tür içerikler nette nadir bulunuyor. Sitenizde gezmekten zevk alıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz: